14/12 - 2005
Solen skinner på Flügger2005 blev det absolut solrigeste efterår i Danmark siden 1920. Dette har givet gør-det-selv folket, men i høj grad også byggebranchen, flere solskinstimer til at arbejde i. Sammen med et med øget antal Flügger farver forretninger har det været med til at sikre fremgang for Flügger på alle markeder. I alle lande hvor Flügger driver Flügger farver kæden, har man været i stand til at tage markedsandele fra konkurrenterne.
13/09 - 2005
Fuld fart på malerne og Flügger farverMalermestrene har så travlt som aldrig før og har svært ved at få de svende de har brug for.
Mange malermestre er derfor trukket i arbejdstøjet for at give et nap med.
30/06 - 2005
Flügger siger stadig vækst...Trods en dårlig sommer i 2004 samt fodbold EM og olympiske lege har Flügger vist
en tilfredsstillende udvikling i både salg og nettoomsætning.
19/05 - 2005
Træværk må ikke sige FlüggerFogedretten i Rødovre gav i dag Dyrup et foreløbigt medhold i, at træværk kun må sige "GORI". "Det er svært at forstå, at et lille underfundigt reklamespot i TV2 kan få sådan en medfart," siger koncernchef i Flügger, Ulf Schnack, der vil appellere sagen
04/05 - 2005
GORI vil stoppe Flügger med juraFlügger vil med en ny reklamekampagne skabe konkurrence på markedet for træbeskyttelsesmidler. Dyrup - som markedsfører GORI og er markedsdominerende - forsøger sig nu med et fogedforbud mod Flügger kampagne
31/03 - 2005
Flügger sikrer arbejdspladser i SverigeFlügger har købt grund og bygninger i Bollebygd tæt på Göteborg.